
Uroczyste obchody jubileuszu 35-lecia odrodzenia Gminy Ornontowice, do których swoisty wstęp od początku 2026 roku stanowiły liczne inicjatywy i wydarzenia towarzyszące, odbyły się w dniu 29 maja.
Przed mszą świętą, która odbyła się o godzinie 16.00 delegacja przedstawicieli ornontowickiego samorządu w osobach: Wójt Gminy – Marcin Kotyczka, Zastępca Wójta Gminy – Dariusz Spyra, Przewodniczący Rady Gminy – Henryk Nieużyła i Wiceprzewodniczący Rady Gminy – Ryszard Milanowski złożyli wieńce i znicze na grobie pierwszego Przewodniczącego Rady Gminy Ornontowice – śp. Bernarda Cenkalika oraz, w hołdzie zmarłym mieszkańcom, pod krzyżem w centralnej części cmentarza.
Same nabożeństwo w intencji mieszkańców Gminy Ornontowice z okazji 35-lecia jej odrodzenia (…) uświetnił swoim występem Chór Jutrzenka, który wykonał m.in. Hymn Gminy Ornontowice, a dodatkowej powagi liturgii dodała obecność pocztów sztandarowych.
W drugiej części obchodów, udział wzięli zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: Wicewojewoda Śląski – Michał Kopański, Wicestarosta Powiatu Mikołowskiego – Jarosław Sworzeń, Przewodniczący Rady Powiatu Mikołowskiego – Grzegorz Conrad, Zastępca Burmistrza Miasta Mikołów – Mateusz Handel, Zastępca Burmistrza Miasta Łaziska Górne – Jan Ratka, Burmistrz Miasta Orzesze – Mariusz Oleś, Wójt Gminy Wyry – Joanna Pasierbek-Konieczny, Wójt Gminy Ornontowice w latach 1991-2018 – Kazimierz Adamczyk, ksiądz proboszcz – Grzegorz Lech, przedstawiciele Rady Gminy Ornontowice, dyrektorzy jednostek organizacyjnych Gminy Ornontowice oraz obecni i emerytowani pracownicy Urzędu Gminy Ornontowice.
W swoim wystąpieniu, gospodarz uroczystości, Wójt Gminy Ornontowice – Marcin Kotyczka serdecznie przywitał wszystkich zaproszonych gości oraz przedstawił krótki rys historyczny Ornontowic oraz działania związane z dążeniem do odzyskania odrębności administracyjnej, wspominając o symbolach, które akcentują tożsamość i odrębność Gminy Ornontowice. Następnie w podziękowaniu za dotychczasową współpracę wręczył gościom pamiątkowe grawertony, podkreślając, że wspólne działania i wzajemne wsparcie mają ogromne znaczenie dla harmonijnego rozwoju naszej małej Ojczyzny. Głos zabrali również zaproszeni goście, którzy serdecznie pogratulowali Wójtowi i Przewodniczącemu Rady Gminy zacnego jubileuszu i życzyli powodzenia w dalszej służbie mieszkańcom Ornontowic.
Wyświetlono także przygotowany specjalnie na tę okazję nowy film promocyjny Gminy Ornontowice i prezentację odnoszącą się do ostatnich 35 lat. Energetyczny występ artystyczny zapewniło trio Appassionato. Na zakończenie uroczystości głos zabrał Przewodniczący Rady Gminy Ornontowice – Henryk Nieużyła, który dokonał podsumowania minionych lat jak i zwrócił uwagę na planowane w najbliższej przyszłości inwestycje.
Zdjęcia: Marcel Kleczka














































Galeria zdjęć z obchodów jubileuszu 35-lecia odrodzenia Gminy Ornontowice – 29 maja 2026 roku.









