Światowy Dzień Autyzmu w Ornontowicach

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach zachęceni sukcesem odniesionym w II konkursie teatralnym dla szkół ponadgimnazjalnych powiatu mikołowskiego (II miejsce) postanowili zaprezentować zwycięskie przedstawienie szerszej społeczności. Na scenie ARTeriI Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach młodzi artyści zaprezentowali swym koleżankom i kolegom oraz zaproszonej młodzieży Gimnazjum w Ornontowicach autorski spektakl p. Katarzyny Mańkowskiej pt. „Obecni – Nieobecni w trzech odsłonach”, poruszający problematykę autyzmu jako niepełnosprawności, która na pierwszy rzut oka nie jest widoczna, a jednak obecna wśród nas.

Każdy widz mógł choć przez chwilę znaleźć się w dziwnym, tajemniczym, trochę obcym, nie pozbawionym jednak emocji dziecięcym świecie, poczuć myśli i zachowania rodziców, którzy muszą codziennie przekraczać niewidzialną granicę, aby dotrzeć do głębi swojego dziecka, spróbować je zrozumieć, zaakceptować i wykazać się przy tym nieludzkimi pokładami cierpliwości. To nieustanne przebijanie głową muru, zderzenie z bezlitosnymi komentarzami i gestami wszystkich tych, którzy wiedzą najlepiej, obnażyło ludzkie słabości, bezradność, żal do siebie, świata i Boga. Ale nawet w tym gąszczu nieprzychylnych spojrzeń, słów, bierności, emocjonalnego chłodu znajdą się osoby, które chcą rozbić szybę i przedostać się na drugą stronę. Są osoby, które nie są obojętne na „inność”, „dziwność”, „tajemniczość” jakkolwiek by nie nazywać tej niepełnosprawności. Każdy gest, ruch, słowo, muzyka nie pozostały w tym przedstawieniu bez znaczenia, komunikowały się z odbiorcą, który próbował przekroczyć cienką „linię normalności”.

Im więcej wiemy, tym łatwiej nam zrozumieć i zaakceptować, tym mniej lęku i obaw przed „innością”. Spektakl miał na celu podniesienie świadomości oraz zwrócenie uwagi, żeby nie być obojętnym na drugiego człowieka bez względu na to, po której stronie balustrady się on znajduje. Nie trzeba wykazywać się szczególnymi cechami, aby zauważyć obecnych ciałem, niekoniecznie duszą.

Spektakl spotkał się z dużą przychylnością ze strony widzów, niektórzy nie kryli łez i wzruszenia. ARTerii dziękujemy za współpracę, a młodym artystom życzymy dalszych, udanych występów.

Katarzyna Mańkowska