Zwierzęta bezdomne

Obowiązki właścicieli psów (sprzątajmy odchody!)

Przypominamy, iż właściciele czworonogów często zapominają, że ich posiadanie to nie tylko radość, ale i pewne poważne obowiązki. Psów na terenie naszej gminy znacznie przybyło w porównaniu do lat ubiegłych w szczególności dużych ras, gdzie wielkość i ilość odchodów znacznie wzrosła. Problem pozostawionych psich odchodów pojawił się nie tylko w rejonach zabudowy wielorodzinnej (blokach) ale również pomiędzy zabudowaniami jednorodzinnymi (przed ogrodzeniem w pasie zieleni, przed koszami na odpady, w pasach zieleni wzdłuż drogi publicznej/prywatnej, prywatnych działkach, które nie są ogrodzone).

Uchwała Nr XX/178/20 Rady Gminy Ornontowice z dnia 27 sierpnia 2020 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Ornontowice oraz Uchwała Nr XLI/333/22 Rady Gminy Ornontowice z dnia 24 lutego 2022 r. w sprawie zmiany Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Ornontowice określa prawa i obowiązki właścicieli zwierząt domowych a mianowicie Rozdział 7. Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku.

§ 16. 1. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do zachowania bezpieczeństwa i środków ostrożności, zapewniając ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych
do wspólnego użytku, w tym do uprzątnięcia nieczystości pozostawionych przez
te zwierzęta.

Czy odchody psa są szkodliwe dla zdrowia?

Szczególnie niebezpieczne jest przy tym skażenie wód pałeczką okrężnicy (Escherichia coli), która wywołuje głównie schorzenia układu pokarmowego i moczowego. Co więcej, kontakt z kałem czworonogów grozi ryzykiem infekcji pasożytami przewodu pokarmowego, m.in. tasiemcem psim, bąblowcem oraz glistą psią.

Każdy ornontowiczanin podczas spaceru z czworonogiem powinien być zaopatrzony
w woreczek bądź papierową torebkę, aby móc niezwłocznie posprzątać psie odchody.
Za niewywiązanie się z obowiązku może otrzymać mandat do 500 zł (zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach). Wszystkim mieszkańcom zależy na tym, aby żyć w czystej i zadbanej przestrzeni oraz troszczyć się o środowisko. Jedynie osoby niepełnosprawne oraz opiekunowie psów będących w służbie policji są zwolnione z tego obowiązku.

Psie odchody należy wyrzucać do przeznaczonych do tego pojemników, a jeśli ich nie ma, do publicznego kosza na śmieci.
_____________________________________________________________________________________________________

ZWIERZĘTA DOMOWE – WALKA Z UPAŁEM  Artykuł_upał_zwierzeta

Pamiętajmy, zwierzęta też odczuwają upał. W upalne dni musimy szczególnie zadbać o zdrowie naszych podopiecznych. Podczas panujących wysokich temperatur zagrożenie stanowi zarówno udar cieplny, a także bezpośredni kontakt psich czy kocich łapek z rozgrzanymi powierzchniami takimi jak asfalt , płytki chodnikowe czy rozgrzane parapety.


Sterylizacja kotów – ważna informacja

W związku z rosnącym problemem bezdomnych i dziko żyjących kotów na terenie Gminy Ornontowice, które coraz bardziej się rozmnażają pozostając bez opieki człowieka (wyrzucane z domu, podrzucane sąsiadom, biegające samopas) prosimy o zapoznanie się z poniższą informacją. Pamiętajmy, że każda interwencja dotycząca bezdomnych i dziko żyjących zwierząt na terenie Gminy Ornontowice płacona jest z budżetu gminy. Biorąc zwierzę pod swój dach każdy jest odpowiedzialny za życie i zdrowie tego zwierzęcia.

Sterylizacja i kastracja są jednymi z najpopularniejszych i bezpieczniejszych zabiegów chirurgicznych. Coraz więcej właścicieli kotów decyduje się na poddanie swojego podopiecznego temu zabiegowi nie tylko z troski o zdrowie swojego pupila, ale także z uwagi na dużą liczbę niechcianych, porzucanych corocznie kociąt. Kotki są bardzo płodnymi zwierzętami i mogą urodzić rocznie kilkanaście kociaków, zdarzają się mioty liczące po 7 kociąt, a kotka może być w ciąży kilka razy w ciągu roku. Bardzo trudno jest znaleźć nowe domy tak dużej liczbie maluchów, dlatego często trafiają one do schronisk. Niestety, nadal niektórzy ludzie nie są przychylni kastracji i sterylizacji, równocześnie często nie widzą nic złego w topieniu, duszeniu, czy porzucaniu na pewną śmierć kociąt.

Bardzo silnie jest jeszcze zakorzeniony pogląd, że kotka powinna mieć jeden miot kociąt przed sterylizacją. Nie wiadomo skąd wziął się ten przesąd, wiadomo natomiast, że jest on zupełnie nieprawdziwy. Sterylizując kotkę nie zaburza się jej psychiki, nie jest także konieczne, aby miała przedtem kocięta. Kotka kieruje się instynktem, nie ma świadomości tego, że może mieć kocięta, nie planuje też tego.

Sterylizując kotkę zanim zdąży ona zajść w ciążę nie tylko nie narażamy jej na wiele komplikacji okołoporodowych, ale także zapobiegamy przyjściu na świat kolejnego niechcianego miotu kociąt, którym później trzeba szukać domu. Fundacje i schroniska przepełnione są kociętami, których nikt nie chce, dlatego musimy się liczyć z tym, że część kociaków zostanie z nami na zawsze.

Co daje sterylizacja kotki?

  • zapobieganie ciążom i urodzeniu niechcianych miotów – to często podstawowy cel sterylizacji; trudno jest znaleźć dom wszystkim kociakom. Porzucanie kociąt lub topienie skazuje je na prawie pewną śmierć w strasznych męczarniach. Oddawanie kociąt do schronisk też nie jest dobrym pomysłem, gdyż polskie schroniska są przepełnione, często nie radzą sobie z adopcjami i opieką nad oseskami; maluchy są tam narażone na śmiertelne infekcje (epidemie panleukopenii kataru kociego) lub pasożyty. Najlepszym wyjściem, aby nie skazywać kotki na wyniszczające, ciągłe ciąże, a kociaków na śmierć, jest sterylizacja kotki.

  • zapobieganie męczącym, wyczerpującym rujom

  • zapobieganie nowotworom gruczołu mlekowego

  • zapobieganie ropomaciczu

Co daje kastracja kotów?

  • zapobieganie nowotworom – dzięki wczesnej kastracji kota, można zapobiegać pojawianiu się u niego nowotworów np. raka prostaty, które w wielu przypadkach kończą się śmiercią kota.

  • wyeliminowanie znaczenia terenu przez kota

  • zapobieganie agresji – wykastrowane kocury znaczenie rzadziej wplątują się w bójki, które mogą prowadzić do uszkodzeń ciała, są także mniej skłonne do włóczenia się na dalekie odległości od domu (w przypadku kotów wychodzących) w poszukiwaniu partnerki.

  • zapobieganie niechcianym miotom – w przypadku, gdy nasz kot jest wychodzący i dużo czasu spędza poza domem jest to kluczowy argument przemawiający za kastracją.

Materiał źródłowy: strona internetowa (zwierzakowo.pl)

sporządziła: Renata Iżewska


Jak zachować się w przypadku ataku psa? Porady nie tylko dla dzieci

Agresywny pies wysyła znaki ostrzegawcze:

– ma zjeżoną sierść,

– położone uszy,

– sztywne nogi,

– uniesiony ogon,

– warczy, szczeka, pokazuje zęby, skacze dookoła osoby, którą osacza.

Co wtedy zrobić:

– stań, nie uciekaj (pies ma instynkt pościgu i złapania ofiary – jest przecież potomkiem wilka),

– nie patrz psu w oczy,

– nie okazuj strachu,

– nie odwracaj się, zwłaszcza jeśli pies jest duży, bo gdy skoczy na Ciebie, może Cię przewrócić,

– stań do psa bokiem, na lekko rozstawionych nogach, to pozwoli Ci utrzymać równowagę,

– staraj się przyjąć pozycję żółwia, ochronisz te części ciała, które zwykle gryzie pies (brzuch, pachwiny i twarz).

Jak uniknąć agresywnego psa:

Pamiętaj! Pies nigdy nie atakuje niesprowokowany. Prowokacją do ataku może być Twoje bezpośrednie zachowanie. Przyczyną ataku jest też często niewłaściwy sposób, w jaki pies został wychowany i brak odpowiedniej opieki lub to, że miał on złe doświadczenia w kontaktach z ludźmi. Najważniejsze to pilnować małych dzieci i uczyć je respektu do zwierząt. Według przeprowadzonych badań, przyczyną większości podobnych zdarzeń jest zbytnia ufność poszkodowanych i niedbalstwo właścicieli. Niebezpieczne jest zostawianie małych dzieci sam na sam z psem. Dzieci powinny też unikać zaczepiania psów, w szczególności bezpańskich i zdziczałych.

Rady:

– nie wchodź na cudzą posesję, gdzie przebywa mieszka pies,

– traktuj poważnie tabliczki z napisami np.: „Tutaj ja pilnuję” i „Uwaga zły pies”,

– pies nie jest zabawką, nie wolno go ciągnąć za uszy, ogon, czy wkładać mu palców do oczu,

– na spacerze nie wolno spuszczać psa ze smyczy i należy pamiętać, że powinien on mieć kaganiec.

Pozycja „na żółwia”

polega na…

Zapewnieniu maksimum bezpieczeństwa – pozwala na osłonięcie znacznej powierzchni ciała.
Po jej przyjęciu niedostępne stają się – twarz, szyja, brzuch, nogi. Ponadto ochraniane są wewnętrzne strony stawów, w których bezpośrednio pod skórą przebiegają główne naczynia krwionośne.


Pozycja „bądź jak drzewo

Ustaw się bokiem do psa,  sztywno na nogach, ręce trzymaj blisko ciała. Nie patrz na psa i stój nieruchomo.  Nie uciekaj.

Przypominamy mieszkańcom gminy o  zabezpieczeniu posesji przed ewentualną ucieczką psów. Zwiększy to bezpieczeństwo innych osób, a w szczególności dzieci chodzących do szkoły.