Hejnał Gminy

Historia Hejnału Ornontowickiego – poprzez początki do realizacji.

Nie wiadomo dokładnie od kiedy zaczęto grywać hejnały. Nie wiadomo też, od kiedy grane są na wszystkie strony świata. Wiadomo jednak, że hejnał jest jedną z form najciekawszych tradycji i atrakcji. Miejmy nadzieję, że tak jak dziś już nikt nie wyobraża sobie Krakowa bez melodii hejnału, tak w najbliższym czasie również Ornontowiczanie będą kojarzyć swoją Małą Ojczyznę z naszym Hejnałem.
Pomysł stworzenia Konkursu na Hejnał Ornontowic zrodził się w głowie Sekretarza Gminy – Pani Joanny Jeleń. Początkowo miał to być Konkurs na Hymn Gminy, który uczciłby obchody Jubileuszu 700-lecia Ornontowic,ale w ostateczności został ogłoszony Konkurs na Hejnał Gminy.
Chęć uwiecznienia tak historycznego momentu, jakim było organizowanie Konkursu na Hejnał, została szeroko rozpropagowana, tak by o nim słyszano „od Powiatu do Powiatu ….”, sam Konkurs zaś wydaje się idealnie pasujący do obchodzonego w tym 2005 roku – Jubileuszu 700-lecia Ornontowic.
W Komisji Konkursowej zasiadły osobistości silnie związane z muzyką, dlatego w sposób profesjonalny został dokonany wybór Hejnału Ornontowic. Oficjalnym Hejnałem została melodia Pana Stanisława Skrabel z Chorzowa- utwór o długości 1,20 sek.
Dlatego, w nawiązaniu do wielowiekowych tradycji wielu miejscowości polskich, również i u nas w Ornontowicach, grany będzie Hejnał!
Hejnał przyjęto Uchwałą Rady Gminy Ornontowice Nr XXXIX/247/05 z dnia 16 czerwca 2005 roku.