Uniwersytet Śląski w Ornontowicach

Teatr amatorski od wielu lat jest przedmiotem akademickich badań naukowych. W ostatnich latach rosnąca sława ornontowickiego Teatru Naumionego sprawiła, że fenomenem amatorskiej grupy zainteresowali się nie tylko teatrolodzy, a także regionaliści.

Teatr Naumiony stał się przedmiotem badań naukowców na wielu płaszczyznach m.in historii teatru amatorskiego, regionalizmu, badania historii śląskiej – mówi Iwona Woźniak, reżyser grupy.

5 października 2018r. będzie miało miejsce niezwykłe wydarzenie – naukowcy oraz studenci Uniwersytetu Śląskiego zamienią uczelniane aule na scenę ARTerii Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach.

Wykładowcy od lat przyglądają się naszej pracy i niezwykle cieszy, że przyjadą przyjrzeć się jej z bliska.  Wierzę,  że to dla studentów możliwość doświadczenia tego miejsca, tutejszych ludzi i atmosfery Ornontowic – dodaje Iwona Woźniak.

W najbliższy piątek aktorzy i twórcy Teatru Naumionego wystawią dla środowiska akademickiego spektakle „Szac” oraz „Kopidoł”, a także będą odpowiadać na pytania studentów regionalistyki.  Zdaniem Iwony Woźniak dzięki współpracy dydaktycznej z Uniwersytetem Śląskim studenci zyskają bezcenną, żywą lekcję języka, tradycji i poznają założenia pracy Teatru Naumionego.

Pracownikom naukowym, studentom oraz gościom życzymy pełnego inspiracji pobytu w Ornontowicach.