Teatr Naumiony po raz II w Teatr Polska

Ornontowicki Teatr Naumiony po raz drugi otrzymał miejsce w prestiżowym programie Teatr Polska, w ramach którego ruszy ze spektaklem „Szac” w objazd po całej Polsce. W 2016r. dzięki programowi, Naumiony odwiedził kilka województw pokazując „Kopidoła” i zdobył wielu nowych widzów. Tym razem Komisja Artystyczna doceniła najnowszy spektakl w reżyserii Iwony Woźniak i zdecydowała się rekomendować go do pokazu obok 17 innych wybitych spektakli. To dla nas niezwykłe szczęście, dzielić się naszą sztuką z publicznością w innych częściach Polski – mówi Iwona Woźniak. Bardzo miło wspominamy udział w poprzedniej edycji Teatr Polska, był to dla nas zaszczyt i wielka przygoda. Tym bardziej nie możemy się doczekać kolejnych spotkań z widzami – dodaje Joanna Sodzawiczny, aktorka Teatru i autorka scenariusza „Szaca”.

W tegorocznej edycji Teatr Polska na 70 scenach domów kultury odbędą się 173 pokazy zarekomendowanych do objazdów spektakli. Przedstawienia, wybrane spośród ponad 100 zgłoszeń przez Komisję Artystyczną, odzwierciedlają barwność i różnorodność polskiego teatru. Dają możliwość zapoznania się z trendami artystycznymi oraz zetknięcia z produkcjami o rozbudowanej formie, z teatrem tańca albo nowym cyrkiem. Wśród spektakli zaproszonych do objazdu znajdują się propozycje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które różni stylistyka, ale łączy wysoka jakość artystyczna.

Podczas dziesięciu lat trwania programu z możliwości zobaczenia spektakli skorzystało ponad 250 tys. widzów z 451 miejscowości. Odbyło się ponad 1,5 tys. pokazów, a znacznej części z nich towarzyszyły spotkania z artystami, warsztaty i działania edukacyjne. To największy w Polsce program, który propaguje teatr na taką skalę.

Program Teatr Polska organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma na celu ułatwienie dostępu do oferty teatralnej mieszkańcom miejscowości oddalonych od teatru instytucjonalnego. Wspiera także teatry, które mają możliwość pokazania swoich spektakli i działań edukacyjnych przed nową publicznością. Program istnieje od 2009 roku, a inspiracją do jego powstania były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miejscowości najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

Więcej informacji: https://teatrpolska.pl/