Zniczodzielnia na ornontowickim cmentarzu

W ubiegły poniedziałek na ornontowickim cmentarzu, tuż obok budki grabarza, pojawił się regał, który zgodnie z tabliczką informacyjną ma pełnić funkcję zniczodzielni. Cóż to takiego jest? Otóż na tym regale można zostawić używane, ale niezniszczone znicze, tak aby inni mogli z nich jeszcze skorzystać.

Ideą inicjatorów akcji, która jest popularna w całej Polsce, jest ograniczenie ilości wytwarzanych śmieci. To ekologiczne, ale też zdroworozsądkowe podejście do nadchodzącego święta zmarłych, kiedy niemal każdy z nas porządkuje lub odwiedza groby bliskich, zapalając przy tym przysłowiową świeczkę. W pierwszych dniach listopada na naszym cmentarzu pojawia się kontener, do którego wyrzucane są całkiem dobre znicze. Jedyne czego im brakuje, to wkładu, by dalej mogły pełnić swoją funkcję. Inicjatorzy akcji chcą umożliwić mieszkańcom wymianę lub nabycie zniczy, do których trzeba kupić, znacznie tańszy niż znicz, sam wkład.

Ważna uwaga od ornontowickich organizatorów: nasz regał regał nie jest zbyt duży, dlatego organizatorzy proszą, w przypadku kiedy zostanie on już zapełniony, o nieustawianie kolejnych zniczy obok, tak by nie przeszkadzały w odwiedzinach grobów oraz codziennej pracy grabarza.

Przede wszystkim jednak, inicjatorzy akcji zachęcają odwiedzających cmentarz, aby nie tylko zostawiali tam swoje znicze, ale też bez skrępowania brali tyle zniczy, ile jest im potrzebne.