Ponad 7 mln kont na PUE ZUS

Zdjęcie promocyjne Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ponad 7 mln osób założyło profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. PUE to narzędzie, które ułatwia dostęp do szeregu usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

– Dzięki profilowi na PUE można uzyskać nie tylko informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i płatnościach, ale także wyliczyć prognozowaną emeryturę. Ze swojego konta można także samodzielnie pobrać potwierdzenia z danymi zgromadzonymi w ZUS oraz przekazać elektronicznie wnioski o wydanie stosownych zaświadczeń lub o pomoc w ramach Tarczy Antykryzowej – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Do kogo skierowany jest portal PUE?

PUE to narzędzie dla wszystkich klientów ZUS, czyli osób ubezpieczonych (na przykład pracowników, zleceniobiorców), płatników składek (na przykład: pracodawców, osób, które prowadzą działalność pozarolniczą), świadczeniobiorców (na przykład emerytów i rencistów) i lekarzy. Na PUE można załatwić wiele spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym. Na swoim profilu każdy znajdzie zakładkę odpowiednią dla każdej roli (jako ubezpieczony, świadczeniobiorca, płatnik składek, lekarz). W zakładce znajdują się dane i usługi, z których można skorzystać.

Prosto i szybko

Założenie profilu na PUE ZUS jest bardzo proste i trwa zaledwie kilka minut. Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można znaleźć szczegółowe informacje w jaki sposób to zrobić. – Aby założyć profil należy się zarejestrować i potwierdzić swoją tożsamość. Potwierdzić tożsamość można m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, bankowości elektronicznej lub osobiście w każdej placówce ZUS bądź podczas e-wizyty – wyjaśnia rzeczniczka.

Bon turystyczny na PUE
Założenie profilu na PUE jest niezbędne do tego, aby skorzystać z bonu turystycznego. Świadczenie to jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka niepełnosprawnego przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Za pomocą bonu można dokonywać płatności wielokrotnie aż do jego wyczerpania. Nie można go wymienić na gotówkę. Realizacja świadczenia bonu odbywa się przez PUE ZUS. Bon na platformie PUE ZUS mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełnią oni dane kontaktowe. Następnie aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego będą mogli płacić podmiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em.

Bon służy do opłacenia m.in. usług hotelarskich i imprez turystycznych na terenie Polski. Jest on ważny do 31 marca 2022 roku i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

1,8 mln aktywowanych bonów
Jak dotąd Polacy aktywowali ok. 1,8 mln bonów i dokonali ok. 670 tys. płatności bonami na kwotę ok. 486 mln zł. W naszym województwie do końca maja aktywowano blisko 215 tysięcy bonów, co stanowi 46 procent z dostępnej puli. Całkowicie wykorzystano ponad 51 tysięcy. Łączna kwota wykorzystanych bonów, czyli tych którymi rodzice z województwa śląskiego zapłacili za wypoczynek dziecka, przekroczyła 56 mln zł. To druga, po województwie mazowiecki (58 mln zł), najwyższa suma transakcji bezgotówkowych za pomocą bonu.

Beata Kopczyńska
regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa śląskiego