Zadbajmy o bezpieczeństwo zwierząt podczas nocy Sylwestrowej!

Zdjęcia zestresowanego psa, fajerwerki

Sylwester to prawdopodobnie najbardziej stresujący dzień dla zwierząt domowych. Podczas gdy ludzie doskonale się bawią, czworonogi drżą z przerażenia, słysząc huk fajerwerków. Co zrobić, aby pomóc zwierzakom w przetrwaniu tej trudnej nocy?

Co roku wiele przestraszonych kotów i psów ucieka i nie wraca do domu. By zapobiegać tym nieprzyjemnym dla zwierząt i ich właścicieli wydarzeniom należy odpowiednio zabezpieczyć swoich czworonożnych ulubieńców.

Aby zminimalizować stres zwierzaka, warto wybrać się na spacer, zanim fajerwerkowe szaleństwo rozpocznie się na dobre. W sylwestra lepiej wybrać miejsce blisko domu, które pies dobrze zna. Tego dnia należy też zrezygnować z odpinania zwierzaka ze smyczy. Dobrym rozwiązaniem jest także przyczepienie adresówki do obroży czworonoga.

Najlepszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa psom i kotom jest pozostawienie ich na czas sylwestrowej nocy w domu, w miejscu z którego nie będą mogły uciec. Przed kanonadą sztucznych ogni najlepiej zasunąć zasłony oraz zamknąć drzwi i okna. W miarę możliwości nie powinno się zostawiać zwierząt samych w domu.

Należy też unikać pozostawiania psów luzem biegających po posesji, czy wyprowadzania ich na spacer w czasie kiedy odpalane są fajerwerki.

Zachowanie właściciela ma wpływ na to, jak czuje się jego zwierzę. W sylwestrową noc warto zachowywać się tak, jak zazwyczaj, aby nasz pies/kot zrozumiał, że nie ma powodu do niepokoju. Należy mówić do psa/kota spokojnym tonem i głaskać go, jak każdego dnia, ale nie zabiegać o kontakt na siłę. Jeśli zwierzak woli spędzić sylwestra w samotności, schowany w ciemnym miejscu, należy mu na to pozwolić.

Jeżeli pies/kot bardzo się denerwuje, można podać mu odpowiednie preparaty uspokajające. Zanim jednak to zrobimy, trzeba skonsultować się z lekarzem weterynarii, który dobierze odpowiedni lek i ustali jego dawkowanie. Nie można podawać psom/kotom farmaceutyków przeznaczonych dla ludzi. Niesie to ze sobą ryzyko przedawkowania, uszkodzenia wątroby i zatrucia.