“Mobilne płuca” w Ornontowicach

Zdjęcie instalacji "mobilnych płuc" w Ornontowicach.

21 lutego przed budynkiem Urzędu Gminy w Ornontowicach stanęła dwumetrowa instalacja „mobilnych płuc, które przez dwa tygodnie będą „oddychać” pochłaniając tym samym zanieczyszczenia powietrza.

Płuca będą zmieniać kolor w zależności od jakości powietrza w naszej Gminie. Obok płuc na wyświetlaczu znajduje się czujnik przedstawiający aktualne stężenie pyłów zawieszonych. Celem kampanii „Zobacz czym oddychasz” jest zwiększenie świadomości mieszkańców dotyczącej zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu i ich wpływu na zdrowie, ale także zachęta do wymiany przestarzałych źródeł ciepła. Akcja „Zobacz czym oddychasz” realizowana jest przez Polski Alarm Smogowy przy wsparciu finansowym Fundacji Better Future.

W oficjalnej inauguracji „mobilnych płuc” w Ornontowicach, która przybrała formę krótkiej konferencji nt. samej kampanii „Zobacz czym oddychasz”, możliwościach pozyskania przez mieszkańców dofinansowań na ekologiczne źródła ogrzewania, obowiązku złożenia deklaracji CEEB oraz działania Gminnego Punktu Konsultacyjnego „Czyste powietrze” udział wzięli: Marcin Kotyczka – Wójt Gminy Ornontowice, Wojciech Szczypka – przedstawiciel Polskiego Alarmu Smogowego, Karolina Trzcionka – Prezes Fundacji Better Future oraz Aleksandra Janecka – przedstawiciel Gminnego Punktu Konsultacyjnego „Czyste powietrze”.

Instalacja mobilnych płuc zostanie w naszej Gminie do 7 marca.