Narodowy Dzień Powstań Śląskich

Zdjęcie z obchodów Narodowego Dnia Powstań Sląskich w Ornontowicach - 20 czerwca 2022 roku.

20 czerwca 2022 roku po raz pierwszy w historii Polska obchodziła Narodowy Dzień Powstań Śląskich.
To nowe święto państwowe reguluje ustawa z dnia 12 maja 2022 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich i zostało ustanowione ku czci bohaterów – uczestników trzech Powstań Śląskich, którzy w latach 1919 -1921 wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej.

Z tej okazji na naszym cmentarzu parafialnym przedstawiciele władz samorządowych Gminy Ornontowice z Wójtem – Marcinem Kotyczką na czele złożyli wieńce i zapalili znicze na grobach dwóch ornontowickich powstańców, które 13 października 2021 roku zostały oznaczone znakiem pamięci „Tobie Polsko” oraz plakietą „grobu weterana walk o wolność i niepodległość Polski”.

Oddajmy hołd śp. Janowi Widuchowi, który był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej i uczestniczył w II i III Powstaniu Śląskim oraz śp. Józefowi Swobodzie, który również uczestniczył w II i III Powstaniu Śląskim – mówił Wójt Gminy – Marcin Kotyczka.

W uroczystości udział wzięli również przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Ornontowic (Andrzej Kotyczka, Bolesław Piątek i Jan Gołąb) oraz uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego wraz z opiekunką – Katarzyną Walczak.