Przygotuj się na bezpieczne wakacje – akcja w ZUS

20 czerwca 2022 r. (w poniedziałek) Oddział ZUS w Rybniku organizuje akcję „Bezpieczne wakacje z ZUS”. Tego dnia w budynku ZUS przy ul. Reymonta 2 będzie można wyrobić kartę EKUZ, zrobić bezpłatną cytologię, poradzić się pracowników sanepidu jak uniknąć wakacyjnych zagrożeń związanych ze słońcem czy kleszczami, a od przedstawiciela policji dowiedzieć się o bezpieczeństwie na wakacjach.

– Akcja rozpocznie się już od godz. 8.00 od badań cytologicznych. Są one bezpłatne dla pań w wieku od 25 do 59 lat, które nie miały pobranej cytologii programowej w ostatnich 3 latach. Przed budynkiem ZUS stał będzie cytobus, w którym będzie pobierana cytologia. Badania zaplanowano do godz. 12.00, ale jeśli będzie duże zainteresowanie cytobus będzie stał do momentu obsłużenia ostatniej chętnej pacjentki – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Natomiast stoiska ekspertów (NFZ, policji, sanepidu), umieszczone w holu budynku rybnickiego ZUS przy ul. Reymonta 2, będą dostępne w godz. od 10.00 do 13.00. Czego możesz się dowiedzieć:

◦policja – mundurowi z KMP w Rybniku będą doradzać: jak zgłosić kontrolę autokaru, którym nasze dzieci jadą na wakacyjny wypoczynek, jak zabezpieczyć mieszkanie na czas naszego wyjazdu, jak nie dać oszustom (metody oszustw, na co uważać, co powinno wzbudzić naszą ostrożność)

◦sanepid – pracownicy rybnickiej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przypomną, jakie są zagrożenia wynikające z nadmiernego opalania, podpowiedzą jak bezpiecznie wyciągnąć kleszcza, poradzą rodzicom jak bezpiecznie spędzić wakacyjny czas z dziećmi (profilaktyka zatruć pokarmowych, oparzeń słonecznych) oraz z młodzieżą (uwaga na dopalacze, alkohol)

◦Centrum medyczne „Femina” z Katowic – bezpłatna cytologia – cytobus zaparkuje przy ul. Reymonta 2 (parking obok „Żabki”)

◦NFZ – pracownicy rybnickiej delegatury NFZ będą wydawać Kartę Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), informować o Indywidualnym Koncie Pacjenta (IKP), udzielać informacji o wyjazdach do sanatoriów.

Beata Kopczyńska

regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa śląskiego