Hołd śląskim policjantom – obrońcom Polski

Zdjęcie z uroczystości upamiętniających funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego II RP – ofiar Zbrodni Katyńskiej.

4 września w Ornontowicach odbyły się uroczystości upamiętniające funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego II RP – ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wydarzenie to wpisuje się w obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Gospodarzem uroczystości był Bolesław Piątek –przewodniczący Katowickiego Oddziału Rodziny Policyjnej 1939 r.

W uroczystości wzięli udział członkowie Katowickiego Oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 oraz delegacja zarządu z Prezes – Teresą Bracką na czele. Ponadto w obchodach uczestniczyli również przedstawiciele władz samorządowych Ornontowic na czele z Wójtem Gminy – Marcinem Kotyczką, policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz mieszkańcy Ornontowic: córki, synowie i wnukowie policjantów II RP.


Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Michała Archanioła, której przewodniczył ks. prałat dr Stanisław Puchała w asyście ks. proboszcza Grzegorza Lecha. Modlono się w intencji śląskich policjantów II RP – ofiar Zbrodni Katyńskiej, a w szczególności policjantów z Ornontowic, którymi byli: Albert Biela, Józef Cembrzyński, Dominik Gabryś, Franciszek Gołąb, Józef Kopeć, Jan Piątek, Dominik Wowra i Klemens Plewnia. Następnie uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz w Ornontowicach, gdzie pod pomnikiem upamiętniającym wspomnianych śląskich policjantów złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili policyjni muzycy z Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a wartę honorową przed pomnikiem wystawiła kompania honorowa Oddziału Prewencji Policji w Katowicach.