Świąteczny kiermasz w rybnickim ZUS

Zdjęcie z kiermaszu świątecznego.

W rybnickim Oddziale ZUS odbędą się przedświąteczne kiermasze rękodzieła. W dwóch terminach, 8 i 14 grudnia, w murach placówki, będzie można kupić świąteczne ozdoby, stroiki, ręcznie wykonane prezenty i przedmioty, których na próżno szukać na sklepowych półkach, ponieważ wszystkie one są autorstwa osób z niepełnosprawnością, uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Kiermasze organizowane w rybnickim ZUS przez Warsztaty Terapii Zajęciowej mają długoletnią tradycję. – Od zawsze staraliśmy się wspierać osoby z niepełnosprawnością, chociażby poprzez możliwość organizacji takiego wydarzenia. Pomagamy nie tylko jako organizacja udostępniając miejsce na kiermasz, ale też indywidualnie, jako pracownicy ZUS, którzy zawsze chętnie kupują przedmioty wykonane przez uczestników warsztatów, by pomóc im w sfinalizowaniu ich planów czy potrzeb – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Również w tym roku, w najbliższy czwartek, 8 grudnia i w środę, 14 grudnia, będzie okazja do zakupu niepowtarzalnych ozdób bożonarodzeniowych. – Kiermasze w ZUS organizowane są jako wydarzenia ogólnodostępne, więc warto przy okazji wizyty w ZUS zaplanować trochę dłuższy pobyt, rozejrzeć się za czymś oryginalnym na święta i pomóc osobom z niepełnosprawnością. Dochód ze sprzedaży ozdób WTZ przekazują na doposażanie pracowni rękodzielniczych oraz bieżące potrzeby uczestników – dodaje rzeczniczka.

8 grudnia 2022 r. w rybnickim ZUS swoje prace wystawiać będą uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowych nr 2 „Latarnia” z Rybnika-Niedobczyc. Na specjalnie przygotowanych stoiskach, w budynkach przy ul. Reymonta 2 oraz Jankowickiej 13, będzie można podziwiać rękodzieło, które na co dzień tworzą dorosłe osoby z niepełnosprawnościami. Wzorem lat ubiegłych na stoiskach pojawią się świąteczne stroiki, ceramiczne naczynia, ręcznie ozdobione kartki pocztowe, makramy, zrobione pudełka oraz inne. Kiermasz potrwa od godz. 10:00 do godz. 13:00.

Podobnie wyglądać będzie także drugi kiermasz w ZUS, który odbędzie się 14 grudnia 2022 r., w godzinach od 9:00 do 12:00, w budynku przy ul. Reymonta 2. Tym razem bożonarodzeniowe ozdoby i nie tylko zaprezentują Warsztaty Terapii Zajęciowej nr 1 „Przystań”. I na tę okazję uczestnicy WTZ szykują już m.in. pięknie zapakowane zestawy ozdób gotowych do powieszenia na choince.

Beata Kopczyńska
regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa śląskiego