Zwierzęta podczas Sylwestra

Zdjęcie przestraszonego psa.

Noc sylwestrowa to trudny czas dla zwierząt. Chwila wątpliwej ludzkiej przyjemności, co roku zbiera żniwo. Huk petard i fajerwerków jest dla zwierząt ogromnym stresem i męczarnią. Czasem kończy się śmiercią.

Pamiętajmy, że zwierzęta mają wielokrotnie czulszy zmysł słuchu od ludzkiego ucha! Cierpią zwierzęta domowe towarzyszące człowiekowi, zwierzęta w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach, schroniskach oraz te dziko występujące. Wiele miast w Polsce świadomie zrezygnowało z pokazu sztucznych ogni, a inne proponują nieinwazyjne pokazy laserowe. Wszystko zależy od nas ludzi.

Pamiętajmy, aby podczas nocy sylwestrowej zabezpieczyć naszych pupili najlepiej zamykając zwierzę w domu aby nie uciekło poza posesję i nie potrzebnie błąkało się po Ornontowicach narażając się na dodatkowy stres, a w najgorszym wypadku nie trafiło do schroniska gdzie będzie przechodzić ponowny stres.

Nie zapominajmy również, że każda interwencja służb weterynaryjnych generuje koszty, które w 100% pokrywa ze swojego budżetu Gmina Ornontowice.