Narodowy Dzień Powstań Śląskich

Zdjęcie grobu weterana.

W dniu 20 czerwca 2026 r. po raz piąty w historii Polska obchodzi Narodowy Dzień Powstań Śląskich.
Przypomnijmy, że w dniu 7 czerwca 2022 r. w Katowicach ówczesny Prezydent RP – Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu 20 czerwca Narodowym Dniem Powstań Śląskich. Święto upamiętnia trzy powstania śląskie oraz rocznicę objęcia części Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą w 1922 r.

Z tej okazji, w dniu 19 czerwca, przedstawiciele władz samorządowych Gminy Ornontowice: Wójt Gminy – Marcin Kotyczka i Zastępca Wójta Gminy – Dariusz Spyra zapalili znicze pod krzyżem w centralnej części cmentarza oraz na grobach dwóch ornontowickich powstańców – śp. Jana Widucha i śp. Józefa Swobody, które 13 października 2021 roku zostały oznaczone znakiem pamięci „Tobie Polsko” oraz plakietą „grobu weterana walk o wolność i niepodległość Polski”.

Zdjęcia z złożenia zniczy na grobach weteranów – Ornontowice, 19 czerwca 2026 r.