Informacje z ZUS

2 maja placówki ZUS otwarte

Klienci, którzy planują załatwić sprawy urzędowe w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w czwartek, 2 maja br., na pewno się nie zawiodą. W tym dniu będą mogli odwiedzić placówkę ZUS. Oddziały ZUS pracują jak zwykle, a sale obsługi będą otwarte dla klientów w godz. 8.00-15.00.

– Pracownicy w salach obsługi klienta w śląskich oddziałach ZUS oraz wszystkich inspektoratach i biurach terenowych będą pracować tak jak w każdy czwartek, do godziny 15.00. Kto nie ma możliwości skorzystania z wizyty w placówce, może kontaktować się z konsultantami Centrum Obsługi Telefonicznej dyżurującymi pod numerem 22 560 16 00. Będą oni dostępni dla klientów ZUS od 7.00 do 15.00 – informuje Beata Kopczyńska,  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Przypominamy, że informacje o stanie swojego konta ZUS można uzyskać bez ograniczeń czasowych korzystając z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Poza godzinami pracy ZUS dokumenty można złożyć w urzędomatach, potocznie zwanych zusomatami, które znajdują się przy placówkach ZUS. Urzędomaty są dostępne 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę.

Wykaz urzędomatów jest dostępny na stronie www.zus.pl.


Już rozpoczęliśmy wypłatę tzw. trzynastej emerytury. Jednorazowe świadczenie pieniężne, bo taka jest pełna nazwa, wypłacona zostanie razem ze świadczeniem przysługującym za maj 2019 r., w ustalonym terminie płatności tego świadczenia. Ponieważ świadczenia i zasiłki przedemerytalne przysługujące za maj, wypłacamy w czerwcu – jednorazowe świadczenie pieniężne do tych świadczeń wypłacimy również w czerwcu. Jeżeli termin płatności wypada w dzień wolny od pracy (sobota, niedziela lub święto) to terminem wypłaty jest dzień roboczy przed tą datą zatem pierwsze „trzynastki” będą wypłacone już 30 kwietnia. Jednorazowe świadczenie pieniężne wypłacone będzie z urzędu. Nie trzeba składać wniosku o to świadczenie. Kwota tego świadczenia wynosi 1100,00 zł brutto.

Więcej informacji w załączonym pliku Trzynasta emerytura wkrótce na kontach

Beata Kopczyńska

regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim