Pamięci pomordowanych i poległych Policjantów II Rzeczypospolitej

W piątek 13 września br. na terenie katowickiej komendy wojewódzkiej odbyła się uroczystość ku czci pomordowanych i poległych policjantów II RP.

Tegoroczny Dzień Pamięci przypada w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, agresji Związku Sowieckiego na Polskę oraz 100. rocznicy powołania Policji Państwowej. Obchody poprzedziła msza święta odprawiona w intencji Policjantów w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla. Po mszy św. uczestnicy obchodów uformowali kolumnę marszową i przeszli ulicami miasta do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach gdzie zebrali się przed Grobem Policjanta Polskiego. Po uroczystym podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu państwowego, zapalony został Znicz Pamięci.

Druga część uroczystości rozpoczęła się od powitania gości i modlitwy w intencji pomordowanych policjantów II RP. Przed występem artystycznym, przygotowanym przez uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Władysława Andersa w Dąbrowie Górniczej, wręczone zostały odznaczenia i dyplomy. Po okolicznościowych wystąpieniach odczytano Apel Pamięci, zakończony salwą honorową. Kolejnym punktem uroczystości było złożenie wieńców i zniczy.

W uroczystościach wzięły udział rodziny zamordowanych Policjantów z Ornontowic na czele z przewodniczącym Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Bolesławem Piątkiem. W imieniu wójta Ornontowic wieniec złożył inspektor Bogdan Cieślik.

Andrzej Kotyczka