Szczepienia przeciw COVID-19 w Ornontowicach – informacja Dyrektora GOZ

Grafika - Uwaga! Ważna informacja!

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że Gminny Ośrodek Zdrowia w Ornontowicach przystąpił do Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19.

Zgodnie z wytycznymi rządu szczepienia zostały podzielone na poniższe etapy:

Etap 1

  • Pensjonariusze domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu;
  • Seniorzy – w pierwszej kolejności osoby powyżej 80-go roku życia, później powyżej 70-go roku życia;
  • Służby mundurowe;
  • Nauczyciele;

Etap 2

  • Osoby w wieku poniżej 60-go roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 albo w trakcie diagnostyki;
  • Osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne;

Etap 3

  • Przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustalenia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii;
  • Pozostała część dorosłej populacji;

Harmonogram działania:

Od 15 stycznia – możliwość umawiania terminów szczepień dla seniorów powyżej 80 roku życia.

W dniach 18-22 stycznia zaszczepieni zostaną przez zespoły wyjazdowe mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej.

Od 22 stycznia ruszy możliwość umawiania terminów szczepień dla seniorów powyżej 70 roku życia.

Od 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla seniorów 70+.

O dalszych terminach Ministerstwo Zdrowia poinformuje w przyszłości, w zależności od postępu procesu szczepień w poszczególnych grupach.

Informacje praktyczne

Na szczepienie będzie można zapisać się zgodnie z powyższą kolejnością dopiero po uzyskaniu e-Skierowania na szczepienie, które co bardzo ważne, dla określonych grup wiekowych, zawodowych, itd., będzie generowane automatycznie w stosownym czasie przez system Ministerstwa Zdrowia (e-Skierowanie będzie widoczne na Internetowym Koncie Pacjenta). Jego ważność upływa po 60 dniach. Przewodnik jak założyć IKP znajdziecie Państwo na głównej stronie Gminnego Ośrodka Zdrowia: www.goz.ornontowice.pl. Jego założenie jest użyteczne, ale nie jest niezbędne, gdyż wszystkie skierowania po numerze PESEL są widoczne dla uprawnionych pracowników placówek medycznych, w tym GOZ Ornontowice. Nie będzie trzeba zatem umawiać się na dodatkową wizytę lekarską. Należy natomiast zapisać się (zgłosić chęć szczepienia) w programie szczepień, aby przydzielić datę i godzinę sczepienia dla każdej z osób.

Zainteresowane szczepieniem osoby prosimy o kontakt z rejestracją Ośrodka Zdrowia pod nr telefonu 32 23 55 015 w godzinach pracy 8.00-18.00 lub osobiście. Placówka jest otwarta, bez dodatkowych ograniczeń, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Ze względów bezpieczeństwa rekomendujemy jednak kontakt telefoniczny poza tzw. „porannymi godzinami szczytu”.

W miarę technicznych możliwości będziemy starali się dotrzeć również do pacjentów Ośrodka, którzy nie mogą osobiście przyjechać do placówki. Dla pozostałych mieszkańców Ornontowic, którzy borykają się z problemami logistycznymi Urząd Gminy wyznaczył kontakt w sprawie transportu pod nr telefonu: 32 428 10 45 w godz. 08.00-13.00 (poniedziałek-piątek).

Pierwsze dawki szczepionek „Comirnaty” mRNA firmy Pfizer, w liczbie 90-ciu, GOZ Ornontowice ma otrzymać w dniu 18 stycznia (poniedziałek) do godz. 13.00. Jej ważność upłynie 22 stycznia w godzinach porannych. Niestety kolejne dostawy zostały ograniczone do 30 dawek na Ośrodek, co stanowi poważne ograniczenie w skuteczności działań. Dlatego zwracamy uwagę, że nie ma żadnych ograniczeń terytorialnych i każda osoba posiadająca nr PESEL lub inny numer identyfikacyjny może zaszczepić się w dowolnej placówce w Polsce, która przystąpiła do Narodowego Programu Szczepień Przeciw COVID-19.

Zapewniamy Państwa, że będziemy podejmować działania, aby jak najlepiej wykorzystać dostępne środki i zachęcamy również do odwiedzania strony internetowej Ośrodka, gdzie będziemy na bieżąco zamieszczać wszystkie niezbędne informacje, których aktualność zmienia się bardzo dynamicznie.

dr hab. n. o zdr. Tomasz Holecki, prof. nadzw. SUM
Dyrektor Gminnego Ośrodka Zdrowia w Ornontowicach
43-178 Ornontowice, ul. Klasztorna 1


Poniżej zamieszczamy:

Formularz zgody na szczepienie ochronne przeciwko wirusowi SARS-COV-2:

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19:

W miarę możliwości prosimy o wypełnienie i zabranie ww. formularzy udając się na szczepienie.