Dyżur telefoniczny ZUS w sprawie kapitału początkowego

Zdjęcie z grafiką słuchawki.

Wciąż są osoby, które nie mają ustalonego kapitału początkowego. Pamiętajmy, to „baza” przyszłej emerytury, która ma duży wpływ na wysokość wypłacanego świadczenia. Lepiej z tym nie zwlekać. Z każdym rokiem może być trudniej odnaleźć, czy odtworzyć utracone dokumenty. O tym komu wyliczany jest kapitał początkowy oraz jakie dokumenty należy złożyć opowiedzą eksperci Oddziału ZUS w Rybniku podczas telefonicznego dyżuru 23 listopada.

Dzwonić można w najbliższy wtorek (23.11) w godz. od 10.00 do 12.00 pod nr 727 690 825. Tematem dyżuru będą zasady ustalania i kompletowania dokumentów do ustalenia kapitału początkowego. – Zachęcamy do skorzystania z telefonicznej rozmowy z naszym pracownikiem, który krok po kroku wyjaśni jakie dokumenty należy skompletować, aby bez problemów nasz czas aktywności zawodowej przed 1999 r. był kompleksowo podliczony. Kapitał początkowy to nic innego jak odtworzenie wartości składek na ubezpieczenie społeczne, które opłacaliśmy lub opłacali za nas pracodawcy do końca 1998 r. Trzeba pamiętać o tym, że w tamtym czasie nie były one zapisywane na indywidualnych kontach pracowników, jak jest to obecnie. Dlatego tak ważne jest udokumentowanie tych lat. Ważne będą nie tylko lata pracy i osiągane zarobki, ale także okresy studiowania, odbywania służby wojskowej – przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Przypomnijmy, kapitał początkowy jest wyliczany osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. które przed 1 stycznia 1999 r. opłacały za siebie składki na ubezpieczenie społeczne (np. jeśli prowadziły działalność gospodarczą) lub za które składki na ubezpieczenie społeczne opłacali płatnicy składek (zatrudnienie), ale też niektórym osobom urodzonym przed 1949 r., jeśli spełniły łącznie warunki takie jak: mają wymagany staż ubezpieczeniowy (co najmniej 20 lat kobieta, 25 lat mężczyzna), pracowały i opłacały składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe zarówno przed osiągnięciem wieku emerytalnego, jak i po ukończeniu tego wieku, złożyły wniosek o emeryturę z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego po 31 grudnia 2008 r. i zawnioskują o wyliczenie emerytury według nowych zasad.

Masz pytania w sprawie dokumentów niezbędnych do wyliczenia kapitału początkowego?
Zadzwoń już 23 listopada w godz. od 10.00 do 12.00 pod nr tel. 727 690 825