Gmina Ornontowice dołącza do Klastra Energii

Zdjęcie z podpisania umowy - Klaster energii w Urzędzie Miasta Orzesze - 16 stycznia 2023 roku.

W dniu 13 stycznia 2023 roku w Urzędzie Miejskim w Orzeszu odbyło się spotkanie dotyczące dołączenia nowego partnera w postaci Gminy Ornontowice do założonego w sierpniu 2021 roku Klastra Energii z inicjatywny Gminy Orzesze. Przedstawiciele obu gmin postanowili o zacieśnieniu współpracy w zakresie energetyki rozproszonej celem wspólnego wprowadzenia nowych aktywności z dziedziny energetyki lokalnej.

W spotkaniu Gminę Ornontowice reprezentowali Wójt – Marcin Kotyczka oraz Zastępca Wójta – Dariusz Spyra, natomiast ze strony Gminy Orzesze Burmistrz – Mirosław Blaski. W spotkaniu uczestniczył także Prezes spółki Klastry Energii Wojciech Płachetka – koordynator Klastra.

Misją Klastra Energii jest zapewnienie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego oraz zwiększenie konkurencyjności i efektywności ekonomicznej lokalnej gospodarki. Klaster energii nie tworzy odrębnej osoby prawnej, gdyż jest porozumieniem cywilnoprawnym. Oprócz jednostek samorządu terytorialnego, członkami klastra mogą być także lokalni przedsiębiorcy, których ww. trójstronni partnerzy będą chcieli zachęcić do przystąpienia do Klastra Energii.

W najbliższym czasie Gmina Ornontowice i Gmina Orzesze wraz z koordynatorem Klastra, wdrożą procedury związane z pozyskaniem zewnętrznych środków finansowych z dotacji wspierających rozwój odnawialnej energetyki lokalnej.