Informacja z ZUS

ZUS szkoli z e-akt

Ponad 200 osób skorzystało z darmowych szkoleń z e-akt prowadzonych przez rybnicki ZUS. Zainteresowanie tematyką przechowywania akt pracowniczych jest tak duże, że uruchamiane są kolejne terminy, by wszyscy chętni mogli skorzystać.

Jedną ze zmian, która została wprowadzona z początkiem 2019 r. był projekt e-akta. To przepisy, które ułatwiają przechowywanie akt pracowniczych i obniżają związane z tym koszty. Pracodawca może zdecydować, w jakiej formie chce przechowywać dokumentację – papierowo czy elektronicznie. Ponadto dla wszystkich nowo zatrudnianych osób akta pracownicze jako pracodawca będzie przechowywał 10 lat, a nie 50 lat jak dotąd. – Szkolenia prowadzone przez rybnicki Oddział ZUS adresowane są głównie do pracodawców i pracowników biur rachunkowych. I to głównie te osoby pojawiają się na nich. Choć wiedza przekazywana podczas spotkania w mniejszym stopniu dotyczy pracowników, pomimo że o nich też jest mowa, zapraszamy również ich, jeżeli tylko ten temat jest dla nich interesujący, można przyjść, posłuchać, by dowiedzieć się jakie zaszły zmiany z początkiem nowego roku – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

W trakcie spotkania eksperci ZUS wyjaśniają na czym polega projekt e-akta, jak zmienia się okres przechowywania dokumentacji pracowniczych, wskazują jakie zmiany zostały wprowadzone w Programie Płatnik i e-Płatnik oraz na profilu płatnika składek na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) oraz przedstawiają nowe formularze, które obowiązują już od początku roku.

ZUS przypomina, że osoby, które nie pobrały jeszcze nowej wersji Płatnika mają na to czas do 25 stycznia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych uaktualnił program Płatnik i aplikację ePłatnik w związku z projektem e-akta i małą działalnością gospodarczą (MDG).

Szczegółowy harmonogram szkoleń prowadzonych przez rybnicki Oddział ZUS, jak i inne oddziały w województwie śląskim znajduje się na stronie www.zus.pl w zakładce Wydarzenia i Szkolenia.

Beata Kopczyńska

regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim