W województwie śląskim o prawie 4,9 tys. osób zmniejszyła się liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Obecnie jest ich ponad 55 tysięcy, gdy jeszcze pod koniec lutego było ich blisko 60 tys. osób. W całej Polsce legalnie pracujących cudzoziemców jest przeszło 622 tysiące. W większości są to obywatele Ukrainy, Białorusi i Gruzji.
Od lutego do kwietnia zmniejszyła się liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych o blisko 48 tysięcy w skali kraju, a w województwie śląskim o 4 877 osób. W Oddziale ZUS w Rybniku w kwietniu było mniej o 981 zgłoszonych obcokrajowców niż w lutym br. Wśród pracowników z zagranicznym paszportem najwięcej jest Ukraińców, którzy stanowią ponad 72 procent ubezpieczonych w naszym kraju cudzoziemców. Druga pod względem liczebności grupa ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców to Białorusini. Jest ich blisko 42 tysiące. – Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce może być znacznie większa, bo część z nich nie ma ubezpieczenia. Trzeba pamiętać o tym, że dane ZUS obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są w nich ujęci zagraniczni pracownicy, którzy wykonują pracę na umowę o dzieło lub pracują nielegalnie – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Cudzoziemcy w regionie
W województwie śląskim ZUS do 30 kwietnia zgłoszonych było 55010 osób z zagranicznym paszportem. W większości są to Ukraińcy – około 44,4 tys. osób, następnie obywatele Białorusi – 1,5 tys. osób i Gruzji – 1447 osób. – Co ciekawe w naszym regionie pracują też mieszkańcy z innych zakątków świata. I tak w bielskim oddziale mamy trzech Argentyńczyków, w sosnowieckim ZUS zgłoszonych jest około 150 Chińczyków, w rybnickim ZUS czterech Estończyków, trzech Wenezuelczyków w chorzowskim ZUS, czy czterech mieszkańców Kamerunu zostało zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w Oddziale ZUS w Zabrzu – dodaje rzeczniczka.
Najwięcej osób z zagranicznym paszportem zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych jest w Oddziale ZUS w Chorzowie – 10985 osób oraz w Oddziale ZUS w Częstochowie – 10 704 cudzoziemców, na trzecim miejscu pod względem liczby obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych -10528 – jest Oddział ZUS w Zabrzu. W rybnickim ZUS ubezpieczeniom społecznym podlega 9214 cudzoziemców, a w Oddziale ZUS w Bielsku-Białej składki na ubezpieczenia opłaca 8462 zagranicznych mieszkańców Podbeskidzia. W sosnowieckim ZUS do ubezpieczeń zgłoszonych jest 5117 cudzoziemców.
Pracują i zatrudniają innych
Cudzoziemcy nie tylko są zatrudnieni, pracując na umowach o pracę czy zleceniu, ale także sami otwierają biznesy w Polsce i tworzą dodatkowe miejsca pracy. W całym kraju własny biznes prowadzi blisko 20 tys. cudzoziemców. W województwie śląskim do 30 kwietnia swoją firmę miało 1365 obcokrajowców, to o jedną działalność gospodarczą więcej niż wskazują statystyki z końca lutego. Wówczas własną firmę prowadziło 1364. Najwięcej firm w naszym województwie otworzyli obywatele Ukrainy, następnie Niemcy i Włosi.