Narodowe Święto Niepodległości

Obchody 11 listopada rozpoczęła o godz. 10.00 uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny, którą w naszym kościele parafialnym celebrował ks. Proboszcz – Grzegorz Lech. W nabożeństwie udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych Gminy Ornontowice, w tym Wójt Gminy – Marcin Kotyczka, Zastępca Wójta Gminy – Dariusz Spyra, Przewodniczący Rady Gminy – Henryk Nieużyła oraz radni, pracownicy Urzędu i jednostek organizacyjnych. Niestety, ze względu na aktualne obostrzenia w eucharystii mogła wziąć udział ograniczona liczba wiernych. Powagi uroczystości dodała obecność pocztu sztandarowego Gminy Ornontowice, który dumnie reprezentowali przedstawiciele pracowników Urzędu Gminy, jednostek organizacyjnych oraz radnych.

Drugim punktem obchodów Święta Niepodległości było wspólne śpiewanie hymnu w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”, które w tym roku (ze względu na obostrzenia) odbyło się online – w sposób zdalny.
Mieszkańcy i osoby związane z Ornontowicami połączone w tej samej wideokonferencji punktualnie w samo południe wspólnie odśpiewały Mazurka Dąbrowskiego. W ten sposób, na przekór wirusowi,hymn w Ornontowicach zaśpiewaliśmy wspólnie! Osobno ale RAZEM!

Akcja „Niepodległa do hymnu” została zapoczątkowana w 2018 roku przez Biuro Programu „Niepodległa”, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dopełnieniem Narodowego Święta Niepodległości było złożenie przez Wójta Gminy, Zastępcy Wójta Gminy oraz Naczelnik Wydziału Środowiska, Przedsiębiorczości i Gospodarki Gruntami – Justyny Sittek-Goj wieńca i zniczy pod pomnikiem ofiar faszystowskiego barbarzyństwa na ul. Kolejowej.