ŚLĄSKIE. 15,3 mln zł już na kontach rodziców na wyprawkę szkolną

Zdjęcie przedszkolaków.

Ponad 15,3 mln zł na wyprawkę szkolną w ramach programu „Dobry Start” zostało przekazane rodzicom i opiekunom z województwa śląskiego. W całej Polsce rodzice otrzymali już bliską 119 mln zł. Wypłata pieniędzy odbywa się na rachunki bankowe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych kolejną transzę świadczeń 300 plus przekaże jeszcze w tym tygodniu.

W pierwszej kolejności pieniądze trafiają do rodziców i opiekunów, którzy złożyli wnioski na początku lipca. Wypłacono już 51,3 tys. świadczeń w województwie śląskim na kwotę 15 mln 387 tys. zł. To drugi wynik w Polsce na tle wszystkich województw. Obecnie największa liczba świadczeń wypłacona została mieszkańcom województwa mazowieckiego, tj. wypłacono 52,5 tys. świadczeń na kwotę 15 mln 738 tys. zł.

W całym kraju wypłacono ponad 396,6 tys. świadczeń w ramach programu „Dobry Start” na kwotę niemalże bliską 119 mln zł. Zasilanie rachunków bankowych osób, które złożyły wnioski o świadczenie 300 plus, nabiera tempa i rodzice oraz opiekunowie na kolejne przelewy mogą liczyć jeszcze w tym tygodniu.

– Świadczenie przysługuje raz w roku na uczące się dziecko, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku osób z niepełnosprawnościami. W tym roku obsługą i wypłatą świadczeń 300 plus, w ramach programu „Dobry Start”, zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski można składać tylko elektronicznie poprzez: Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną lub portal Empatia – przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Wnioski można składać od początku lipca do końca listopada. Część z rodziców zrobiło to w pierwszych tygodniach lipca.

Wszystkie Oddziały ZUS w województwie śląskim uruchamiają specjalne mobilne punkty ZUS na terenach miast i gmin. Podczas takich spotkań pracownik ZUS pomoże w założeniu profilu PUE, jak też w wypełnieniu wniosku online. Terminy dyżurów ZUS znaleźć można na stronie internetowej www.zus.pl, w zakładce „Dobry Start”. – Zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych ekspertów w mobilnych punktach ZUS, zarówno po to, by założyć profil PUE i jak i złożyć wniosek o 300 plus. W tym celu prosimy rodziców, by zabrali ze sobą swój dowód osobisty, jak też by mieli przy sobie numer PESEL dziecka, nazwę i adres szkoły, do której uczęszcza. Muszą też mieć przy sobie numer rachunku bankowego, na który zostanie wypłacone świadczenie oraz orzeczenie o niepełnosprawności, jeśli dziecko kontynuuje naukę po ukończeniu 20 roku życia i jest osobą z niepełnosprawnością – przypomina rzeczniczka.