Kolejna wspólna konferencja ZUS i Uniwersytetu Śląskiego – tym razem o rodzinie

Logo Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

9 marca odbędzie się konferencja naukowa „Szanse i zagrożenia współczesnej rodziny w ujęciu prawno-ekonomicznym”. To już kolejne wydarzenie realizowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Uniwersytet Śląski w Katowicach w ramach podpisanej współpracy naukowej. Marcowa konferencja będzie się odbywać zdalnie, zatem można wziąć w niej udział z dowolnego miejsca w kraju.

Ideą wydarzenia jest poruszenie zagadnień obejmujących szeroki aspekt rodziny, zarówno ten dotyczący polityki rodzinnej i zabezpieczenia społeczne, udzielanego wsparcia, jak i instrumentów rynku pracy, czy platformizacji pracy. Celem konferencji jest dyskusja naukowa nad różnymi aspektami społecznego funkcjonowania rodziny. Wykład otwierający konferencję pt. „Kierunki rozwoju polityki rodzinnej na przykładzie budowy nowoczesnego filara świadczeń dla rodzin w ZUS” wygłosi Prezes ZUS – prof. dr hab. Gertruda Uścińska.

– Wśród prelekcji poruszane będą zagadnienia dotyczące migracji zarobkowej i jej wpływu na rodzinę, ale też tego, jak w polskich realiach udaje się pogodzić lub nie pracę zawodową z życiem rodzinnym. Naukowcy zajmą się też rozpracowaniem tematu pracy zdalnej, która z przyczyny epidemicznych stała się równie popularna co praca stacjonarna i w takim razie, czy możliwość wykonywania pracy z domu mogłaby być szansą dla osób zaangażowanych w wychowanie dzieci. To tylko niektóre tematy poruszane podczas konferencji. Jestem przekonana, że każda osoba znajdzie zagadnienie, które jest jej szczególnie bliskie, ale też takie, które zaciekawią i skłonią do innego, spojrzenia na kwestie rodziny, pracy zawodowej i ról, jakie pełnimy w życiu zawodowym i prawatnym. Ponadto za każdym razem nasi prelegenci mają dla słuchaczy wiele ciekawostek i interesujące dane statystyczne. Bardzo zachęcam do wzięcia udziału w konferencji, bo jak zwykle będzie niezwykle inspirująco i ciekawie – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Wydarzenie odbędzie się online. Udział w nim jest bezpłatny, można się na niego zapisać korzystając z formularza zamieszczonego na stronie Uniwersytetu Śląskiego https://us.edu.pl/event/online-konferencja-pt-szanse-i-zagrozenia-wspolczesnej-rodziny-w-ujeciu-prawno-ekonomicznym/