Projekt „Pod biało-czerwoną”

Zdjęcie flagi.

13 grudnia o godz. 13:00 odbyła się uroczystość podniesienia flagi na maszt w ramach projektu „Pod biało-czerwoną”. Tego dnia obchodziliśmy również 20-lecie uchwalenia Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

Geneza powstania projektu „Pod biało-czerwoną” sięga 2020 r., kiedy został ogłoszony konkurs dedykowany gminom. Ogłoszenie wyników nastąpiło w 2021 r., jednakże ze względu na sytuację epidemiczną projekt został wykonany w roku bieżącym.

Projekt realizowany jest w całej Polsce pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów – Mateusza Morawieckiego. W ramach inicjatywy Rząd Rzeczypospolitej Polskiej funduje maszty i flagi dla tych gmin, których mieszkańcy dołączyli do projektu i oddali wymaganą liczbę głosów na swoją gminę.

„Pod biało-czerwoną” ma jednoczyć nasz kraj i jego mieszkańców. W projekt zaangażowali się zarówno obywatele, jak i liderzy, którzy zgłosili się do promowania akcji w swoich lokalnych społecznościach. Inicjatywa nie tylko upamiętnia poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, ale także zachęca do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami. Dzięki temu budujemy wspólnotę i wzmacniamy ideę zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego. Chcemy, żeby biało-czerwona dumnie powiewała w sercach naszych małych Ojczyzn.

Celem projektu jest także godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej w 1920 r. Umieszczenie flagi na maszcie w wyjątkowym miejscu to dowód na to, jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków. Te, za które życie w walce o wolność Ojczyzny poświęcali nasi przodkowie.

W Ornontowicach maszt został posadowiony w sąsiedztwie oddanej w 2018 roku tzw. Ławki Niepodległości. Uroczystość prowadzili: Zastępca Wójta Gminy – Dariusz Spyra oraz Kierownik Referatu Promocji i Informacji – Iwona Skrzypczyk. Udział w wydarzeniu wzięli przedstawiciele: Urzędu Gminy, gminnych jednostek organizacyjnych, Rady Gminy, Rady Seniorów Gminy, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ornontowicach, Komisariatu Policji w Orzeszu, Towarzystwa Miłośników Ornontowic oraz dyrekcji, nauczycieli i uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.

W tym miejscu należą się podziękowania wszystkim zaangażowanym mieszkańcom Ornontowic za oddawanie głosów oraz wsparcie w realizację projektu.

Galeria zdjęć z uroczystości “Pod biało-czerwoną” – Ornontowice, 13 grudnia 2022 roku.