Kampania „W NASZYCH RĘKACH BŁĘKIT NASZEGO NIEBA” zakończona

Logo

W dniu 27 listopada 2024 r. przeprowadzony został ostatni etap Kampanii „W NASZYCH RĘKACH BŁĘKIT NASZEGO NIEBA”, w ramach którego zgłoszeni do udziału uczniowie klas VII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gminie Ornontowice przystąpili do pisania testu z wiedzy o ochronie powietrza, opracowanego przez pracowników Wydziału Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Gminy Ornontowice.

Wójt Gminy, w dniu 20 grudnia br. podczas Jasełek szkolnych, wręczył laureatom i wyróżnionym uczestnikom dyplomy oraz nagrody w formie materiałów promocyjno-edukacyjnych, ponadto każdemu z uczestników przekazał pamiątkowy upominek.

W ramach przypomnienia…

Kampania rozpoczęła się w I kwartale br. opracowaniem informatora pn. „Ochrona Powietrza w Gminie Ornontowice”, który dostępny jest na stronie internetowej www.ornontowice.pl w zakładce Środowisko.

Kolejnym etapem było zorganizowanie w dniu 23 maja br. konferencji z udziałem przedstawicieli uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Ornontowicach oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gminie Ornontowice, a także zaproszonych prelegentów. Wygłoszone przez przedstawiciela Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mikołowie, przedstawicieli Spółki Mistrzów Kominiarskich z Orzesza oraz pracowników Urzędu Gminy Ornontowice prelekcje szeroko poruszyły tematykę związaną z ochroną powietrza.

W czerwcu dla młodzieży z ww. szkół zorganizowany został także konkurs plastyczno-graficzny w tematyce Kampanii, natomiast w lipcu ogłoszono zabawę fotograficzną dla mieszkańców Ornontowic.

Celem Kampanii pn. „W NASZYCH RĘKACH BŁĘKIT NASZEGO NIEBA”, zorganizowanej w ramach projektu LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit.”, była szeroko rozumiana poprawa jakości powietrza na terenie Gminy Ornontowice.

W ramach Kampanii poruszono m.in. tematy związane z negatywnym wpływem zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie i zagrożeniami jakie wywołuje, informowano o możliwościach pozyskania wsparcia finansowego na realizację przedsięwzięć służących poprawie jakości powietrza, obowiązkach wynikających z aktów prawnych w zakresie ograniczeń użytkowania paliw i urządzeń grzewczych oraz Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jesteśmy przekonani, że zakładany cel został w znacznym stopniu osiągnięty.