Program Słoneczna Gmina Ornontowice III

Grafika - Zdjęcie budynku Urzędu Gminy z napisem: „Urząd Gminy informuje”

Gmina Ornontowice, na podstawie Umowy o dofinansowanie projektu grantowego „Słoneczna Gmina Ornontowice III” nr FESL.10.06-IZ.01-07D8/23 przystąpiła do realizacji zadania pn. „Słoneczna Gmina Ornontowice III”. W ramach projektu przewiduje się montaż 49 instalacji fotowoltaicznych, 10 pomp ciepła, 10 magazynów energii oraz przeprowadzenie kampanii informacyjnej rozpowszechniającej wiedzę o OZE. Program skierowany jest do mieszkańców Gminy Ornontowice.

Celem głównym projektu jest łagodzenie skutków transformacji społecznych, gospodarczych i środowiskowych na terenie Gminy Ornontowice w kierunku osiągnięcia celów unijnych w dziedzinie energii i klimatu do roku 2030 oraz w kierunku neutralnej dla klimatu gospodarki Unii Europejskiej do roku 2050.

Celami cząstkowymi są: zmniejszenie zapotrzebowania na energię w budynkach mieszkalnych objętych projektem, obniżenie kosztów utrzymania budynków mieszkalnych z jednoczesnym efektem ekologicznym i edukacyjnym, zmniejszenie niskiej emisji na terenie Gminy oraz poprawa stanu środowiska naturalnego w perspektywie długookresowej. Niemierzalne cele ogólne projektu to wzrost komfortu użytkowania budynków mieszkalnych oraz wzmocnienie wśród mieszkańców świadomości rozwiązywania przez Gminę problemów związanych z ochroną środowiska.

Instalacje fotowoltaiczne umożliwią grantobiorcom korzystanie z energii odnawialnej, zmniejszenie poboru energii z sieci i obniżenie emisji CO2 i PM10 w sektorze energetycznym oraz wzrost zainstalowanej mocy OZE. Z kolei magazyny energii zapewnią bardziej wydajną pracę instalacji OZE i zabezpieczą m.in. przed wyłączeniami instalacji PV w szczycie nasłonecznienia. Projekt zakłada również realizacje działań w zakresie rozpowszechniania wiedzy o OZE. Realizacja projektu stanowi odpowiedź na zdiagnozowane problemy związane ze złą jakością powietrza w województwie śląskim, w tym na terenie aglomeracji śląskiej wyznaczonej w ramach POP dla województwa śląskiego.

Wartość całkowita projektu: 1 558 829,50 zł.

Dofinansowanie UE: 1 386 727,13 zł.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027
Priorytet FESL.10 „Fundusze Europejskie na transformację”
Działanie FESL.10.06 „Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii”