Obowiązki właściciela nieruchomości
Zgodnie z art. 5 Ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciel nieruchomości zobowiązany jest m. in. do:
– przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych;
– gromadzenie nieczystości ciekłych w zbiornikach bezodpływowych.
Każdy właściciel nieruchomości zabudowanej, wyposażonej w zbiornik bezodpływowy (szambo), bądź przydomową oczyszczalnię ścieków, powinien w ramach prowadzenia prawidłowej gospodarki ściekowej:
– użytkując zbiornik bezodpływowy (szambo) – regularne (biorąc pod uwagę zużycie wody) opróżniać zbiornik przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie Wójta Gminy na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych; obowiązkiem właściciela jest podpisanie umowy na wywóz nieczystości ciekłych oraz posiadanie dowodów uiszczania opłat za te usługi;
– użytkując przydomową oczyszczalnię ścieków – dokonywać pomiarów jakości ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi, w celu dochowania parametrów nakazanych przepisami prawa oraz posiadać dokument potwierdzający unieszkodliwienie odpadu w postaci osadu nadmiernego.
BEZODPŁYWOWE ZBIORNIKI NA NIECZYSTOŚCI CIEKŁE
Budowa bezodpływowego zbiornika na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m3 wymaga, zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1), w nawiązaniu do art. 29 ust. 1 pkt 3a) Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2019 r., poz. 1186 z późn. zm.), zgłoszenia do Wydziału Administracji Architektoniczno-Budowlanej Starostwa Powiatowego w Mikołowie.
Budując zbiornik bezodpływowy musimy zachować warunki określone w § 34 ust. 1, § 35 oraz § 36 ust. 1 i ust. 2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity: Dz. U. z 2019 r., poz. 1065), tj.:
§ 34 ust. 1. Zbiorniki na nieczystości ciekłe mogą być sytuowane tylko na działkach budowlanych niemających możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej, przy czym nie dopuszcza się ich sytuowania na obszarach podlegających szczególnej ochronie środowiska i narażonych na niebezpieczeństwo powodzi oraz na terenach zalewowych,
§ 35 Zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe, doły ustępów nieskanalizowanych oraz urządzenia kanalizacyjne i zbiorniki do usuwania i gromadzenia wydalin pochodzenia zwierzęcego powinny mieć dno i ściany nieprzepuszczalne, szczelne przekrycie z zamykanym otworem do usuwania nieczystości i odpowietrzenie wyprowadzone co najmniej 0,5 m ponad poziom terenu.
§ 36 ust. 1. Odległość pokryw i wylotów wentylacji ze zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe, dołów ustępów nieskanalizowanych o liczbie miejsc nie większej niż 4 i podobnych urządzeń sanitarno-gospodarczych o pojemności do 10 m3 powinna wynosić co najmniej:
1) od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz do magazynów produktów spożywczych – 15 m;
2) od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego – 7,5 m.
ust. 2. W zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej odległości, o których mowa w ust. 1, powinny wynosić co najmniej:
1) od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi – 5 m, przy czym nie dotyczy to dołów ustępowych w zabudowie jednorodzinnej;
2) od granicy działki sąsiedniej, drogi (ulicy) lub ciągu pieszego – 2 m.
PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga:
1) zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, zgłoszenia do Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Mikołowie (przynajmniej 30 dni przed rozpoczęciem robót) z określeniem, rodzaju, zakresu i sposobu wykonywania robót budowlanych oraz terminu ich rozpoczęcia.
2) zgłoszenia do Wójta Gminy – jeżeli oczyszczalnia ścieków posiada przepustowość do 5 m3 na dobę, wykorzystywana jest na potrzeby własnego gospodarstwa domowego lub rolnego w ramach zwykłego korzystania z wód, a ścieki z oczyszczalni wprowadzane są do wód lub do ziemi na terenie swojej działki. Zgodnie z art. 152 ust. 4 Ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska rozpoczęcie eksploatacji instalacji nowo zbudowanej lub zmienionej w sposób istotny może nastąpić, jeżeli organ właściwy do przyjęcia zgłoszenia (Wójt Gminy), w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji.
3) uzyskania pozwolenia wodnoprawnego – w związku z wykonaniem urządzenia wodnego, którym m. in. jest wylot urządzeń kanalizacyjnych służący do wprowadzania ścieków do wód, do ziemi lub do urządzeń wodnych; pozwolenie wodnoprawne leży w kompetencjach Dyrektora Zarządu Zlewni w Gliwicach (Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie).
Uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego wymagane jest także w sytuacji, gdy:
1) planowana ilość ścieków przekroczy 5 m3 na dobę,
2) odprowadzamy ścieki (niezależnie od ilości) do gruntu lub do wód niestanowiących naszej własności.
Parametry oczyszczonych ścieków wprowadzanych do ziemi
Zgodnie z § 11 ust. 4 Rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych
do wód lub do urządzeń wodnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1311):
ścieki pochodzące z własnego gospodarstwa domowego lub gospodarstwa rolnego, zlokalizowanego poza aglomeracją, mogą być wprowadzane do ziemi w ramach zwykłego korzystania z wód, w granicach gruntu stanowiącego własność wprowadzającego, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:
– ich ilość nie przekracza łącznie 5,0 m3 na dobę;
– BZT5 ścieków dopływających do indywidualnego systemu oczyszczania ścieków jest redukowane
co najmniej o 20%, a zawartość zawiesiny ogólnej co najmniej o 50%;
– miejsce wprowadzania ścieków do ziemi jest oddzielone warstwą gruntu o miąższości co najmniej 1,5 m od najwyższego użytkowego poziomu wodonośnego wód podziemnych.
Wykaz przedsiębiorców posiadających zezwolenie Wójta Gminy Ornontowice na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych na terenie Gminy Ornontowice:
- Jan Herb, tel. 667 465 543,
- Kazimierz Zajusz Usługi Dla Ludności, tel. 32/ 235 40 50, 724 111 658,
- Leszek Rudziński Przedsiębiorstwo Usługowe Słonik Felix, tel. 531 531 560,
- Dawid Bendkowski Usługi Asenizacyjne Wywóz Nieczystości Ciekłych, tel. 696 719 333,
- REMONDIS GLIWICE Sp. z o. o., tel. 32/ 231 08 58,
- Usługi Transportowe Michał Szpik (SZAMBUŚ Usługi Asenizacyjne) tel. 513 037 988,
- Usługi Transportowe Wiesław Szpik (SZAMBUŚ Usługi Asenizacyjne) tel. 604 235 694,
- UNIMARK Sp. z o. o., tel. 32/ 223 00 14, 33/ 823 42 89, 606 809 333,
- Firma Usługowa Bogusław Koperwas, tel. 603 895 701.