Pomoc dla obywateli Ukrainy. Otwarto punkt recepcyjny w Katowicach

Flaga Ukrainy.

W Katowicach przy ul. Wita Stwosza 20 powstał punkt recepcyjny. Pod tym adresem osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym uzyskają pomoc i informacje na temat pobytu w Polsce. Tutaj też zapewniony będą mieć posiłek, podstawową opiekę medyczną czy miejsce na odpoczynek.

Dzisiaj uruchomiony został punkt recepcyjny, gdzie obywatele Ukrainy będą mogli tutaj przyjechać, zarejestrować swój pobyt […], dostaną możliwość wytchnienia, posiłek, ewentualne wsparcie psychologa, pomoc medyczną – to wszystko co jest niezbędne, żeby w tych traumatycznych okolicznościach można było przejść przez te najbliższe dni i tygodnie, a być może miesiące, bezpiecznie – powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas briefingu zorganizowanym przed punktem recepcyjnym w Katowicach.

Jak zaznaczył wojewoda, rozważane jest uruchomienie kolejnych tego typu punktów w województwie śląskim, a każdy uchodźca ma zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną.

Punktów, gdzie możemy zakwaterować naszych przyjaciół z Ukrainy jest bardzo wiele w województwie śląskim. Na dzisiaj to jest kilka tysięcy miejsc, które są przygotowane za pośrednictwem samorządów i instytucji wspierających, charytatywnych – jak chociażby to miejsce, w którym jesteśmy – czyli dom Caritasu. Ludzi dobrej woli naprawdę nie brakuje – podkreślił wojewoda.

W województwie śląskim zostanie uruchomiony też hub z pomocą humanitarną dla Ukrainy. – Obywatele będą mogli się dzielić swoimi dobrami – powiedział wojewoda.

Wojewoda zaznaczył również, że istotne znaczenie ma odpowiednie zorganizowanie procesu pomocy humanitarnej. Zaapelował, by nie wysyłać na własną rękę pomocy na granicę. W województwie pomoc ta jest koordynowana przez wojewodę przy współpracy z samorządami. Aby wesprzeć uchodźców, stworzona została strona internetowa: https://pomagamukrainie.gov.pl/ – tu również można zgłosić pomoc jako organizacja pozarządowa, samorząd, firma czy osoba prywatna.

Co ważne, obecnie przybywający do Polski uchodźcy nie muszą rejestrować pobytu w żadnym z urzędów – są w Polsce legalnie. – Również obywatele Ukrainy, którzy wcześniej wjechali do Polski, a ich pobyty by się teraz kończyły, pozostają w Polsce legalnie – podkreśliła Magdalena Szewczuk-Szturc, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W pomoc obywatelom Ukrainy zaangażowane są służby, m.in. straż graniczna, straż pożarna i policja. Obecny na briefingu śląski komendant wojewódzki PSP nadbryg. Jacek Kleszczewski, podkreślił, że wsparcie PSP dotyczy głównie logistyki: transportu osób i materiałów czy budowaniu miejsc przyjęć. Z kolei komendant PSG w Sosnowcu ppłk SG Ewa Szlendak-Kelczauskas zaapelowała, by mieć na uwadze, że po stronie ukraińskiej przy granicy tworzą się bardzo długie kolejki – to nie jest spowodowane opieszałością strony polskiej, czyli funkcjonariuszy Straży Granicznej. – Te kolejki tworzą się w związku z sytuacją po stronie ukraińskiej, są tam różnego rodzaju przeszkody teleinformatyczne, zawiesza się system – wyjaśniła ppłk SG Ewa Szlendak-Kelczauskas.