30-lecie wydobycia KWK „Budryk”

Plakat promocyjny KWK Budryk.

Kopalnia Węgla Kamiennego Budryk jest najgłębszą kopalnią węglową w Polsce. W 2015 roku Szyb VI został zgłębiony do 1320 metrów. Jednocześnie KWK Budryk jest najmłodszą i jedną z najnowocześniejszych kopalń w kraju.

Jej budowa trwała przez całe lata osiemdziesiąte. Pierwszą tonę węgla wydobyto 14 marca 1994 roku, dlatego też rok 2024 jest szczególny dla naszej Kopalni.

Jubileusz 30-lecia wydobycia to idealna okazja do świętowania, refleksji nad przeszłością ale i perspektywami rozwoju.

Warto wspomnieć, że prof. dr hab. inż. Witold Budryk, będący patronem Kopalni jest szczególną postacią nie tylko w historii górnictwa, ale związany przede wszystkim z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie. W czerwcu 1928 roku uzyskał w Akademii jako pierwszy w Polsce stopień doktora z zakresu górnictwa. W krótkim czasie objął stanowisko adiunkta i wykładowcy w Katedrze Górnictwa i Przeróbki Mechanicznej Wydziału Górniczego, a w kilka miesięcy później, został jej kierownikiem. W 1929 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego. Jego prace wciąż posiadają fundamentalne znaczenie dla teorii oraz praktyki górniczej.

Z okazji 30-lecia wydobycia KWK Budryk serdecznie zapraszamy na niebiletowane wydarzenie, które odbędzie się 2 marca w godzinach od 9.00 do 15.00 w Centrum Kultury i Promocji ARTeria.

Podczas wydarzenia dostępna będzie galeria posterowa upamiętniająca osobę Pana Profesora Budryka oraz dorobek naszej Kopalni. Dla osób powyżej 13 roku życia, przygotowano atrakcję w postaci gogli VR umożliwiających wirtualne zwiedzanie kopalni. Ponadto zaprezentowany zostanie dorobek Kopalnianej Stacji Ratowniczej, działu mierniczo-geologicznego, a dla Małych Gości – uściski Misia Budrysia!

Więcej szczegółów na temat tego wyjątkowego wydarzenia znajdziesz na stronie internetowej:

Partnerzy wydarzenia:

Plakat promocyjny JSW SA KWK Budryk.