Ponad 272 tys. dzieci otrzymało wsparcie w ramach programu „Aktywny Rodzic”. Kolejne wnioski są sukcesywnie rozpatrywane. ZUS wyjaśnia, co należy zrobić w sytuacji, gdy rodzic miał przyznane prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO) i złożył wniosek o jedno ze świadczeń z programu „Aktywny Rodzic”.
Dzięki utrzymującej się dobrej sytuacji na rynku pracy stan FUS jest korzystny. Wskaźnik pokrycia wydatków wpływami ze składek i ich pochodnych za trzy kwartały wyniósł 83,8 proc. Bardzo wysoki poziom tego wskaźnika wynika z dynamicznie rosnących przychodów ze składek. To przede wszystkim efekt szybkiego wzrostu wynagrodzeń w gospodarce (we wrześniu wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw były wyższe r/r o 11,4 proc.).
Renta wdowia to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Pierwsze wypłaty ruszą od lipca 2025 r., natomiast wnioski będzie można składać już od stycznia 2025 r. Oddział ZUS w Rybniku organizuje 18 grudnia, w godz. od 12.00 do 14.00, dyżur telefoniczny w tym temacie.
Renta wdowia to połączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem (np. własną emeryturą). Prawo do renty wdowiej zależy od spełnienia łącznie kilku warunków. Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swojej stronie internetowej opublikował ankietę, która pomoże sprawdzić czy wdowa lub wdowiec ma uprawnienia do połączonych świadczeń.
Przedsiębiorcy, którzy od 1 listopada 2024 roku złożyli wnioski o wakacje składkowe, otrzymują na swoje profile na PUE/eZUS korespondencję w sprawie złożonego wniosku. Większość otrzymała informację o wszczęciu postępowania administracyjnego. W środę, 18 grudnia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje informowanie pierwszych przedsiębiorców o przyznaniu tej ulgi.
Informacja przygotowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Oddział w Rybniku, ul. Reymonta 2