Tour de Pologne 2021: ZTM zmienia kilkadziesiąt rozkładów jazdy, rusza też akcja informacyjna

Logo: Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Organizacja jednej z największych imprez sportowych w Polsce wiąże się z wprowadzeniem licznych zmian w ruchu ulicznym. Zarząd Transportu Metropolitalnego musi dostosować kilkadziesiąt rozkładów jazdy do przejazdu kolarzy wyścigu Tour de Pologne. Największe modyfikacje czekają na mieszkańców m.in. Katowic, Zabrza, Mysłowic i Tychów. Warto, więc wcześniej zaplanować podróż i zapoznać się z informacjami, które kierowane są do pasażerów na wiele sposobów.

  • 14 i 15 sierpnia na obszarze Metropolii odbędzie się 6. i 7. etap Tour de Pologne;
  • W związku z imprezą wprowadzonych zostanie kilkadziesiąt zmian rozkładów jazdy;
  • Ruszyła akcja informacyjna ZTM. Pasażerowie mają wiele możliwości pozyskania informacji o zmianach w rozkładach jazdy.

Podczas tegorocznej edycji wyścigu na obszarze Metropolii odbędzie się 6. i 7. etap zawodów. Trasa zmagań sportowców obejmuje kilkanaście miejscowości, co za tym idzie, konieczna jest zmiana organizacji komunikacji miejskiej. – Eksperci z ZTM, jak co roku, pracują nad zmianami w rozkładach jazdy, tak by utrudnienia związane z jedną z największych imprez sportowych w regionie były jak najmniej odczuwalne dla pasażerów. Chcemy zapewnić dogodny transport i najlepsze połączenia użytkownikom komunikacji zbiorowej, pomimo licznie zamykanych ulic. Wprowadzimy kilkadziesiąt modyfikacji, które konsultowaliśmy zarówno z organizatorem wyścigu, jak i z policją – przekonuje Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Liczne zmiany – kiedy i gdzie?

Sporo zmian obejmie linie obsługujące Katowice. Utrudnienia pojawią się m.in. w centrum oraz na Zawodziu, Giszowcu, Nikiszowcu i na Osiedlu Paderewskiego. 14 sierpnia trasy przejazdu kilkudziesięciu linii autobusowych i tramwajowych będą się zmieniać w różnych godzinach. Z tego względu czasowo z obsługi wyłączone zostaną niektóre przystanki, chociażby Katowice Strefa Kultury, Katowice Rondo, Zawodzie Uniwersytet Ekonomiczny, czy częściowo Katowice Aleja Korfantego.

Co istotne, do dyspozycji pasażerów będą specjalne stanowiska tymczasowe przystanków: Katowice Plac Wolności, Osiedle Kukuczki Podhalańska, Koszutka Słoneczna Pętla i Katowice Plac Miarki. Utrudnienia potrwają od wczesnych godzin porannych (od ok. 4:30) do ok. 22:30.

15 sierpnia odbędzie się 7. etap zmagań kolarzy, który też wiąże się ze zmianami w komunikacji zbiorowej, tyle że na obszarze Zabrza, Gierałtowic, Ornontowic, Orzesza, Łazisk Górnych, Wyr, Mikołowa, Tychów, Mysłowic, Lędzin i Chełmu Śląskiego. Ogólnie utrudnienia potrwają od ok. 14:00 do ok. 15:30. Podobnie jak w przypadku sobotniego etapu, zmienią się trasy przejazdów poszczególnych linii i obsługa przystanków. Ze szczegółami można zapoznać się dzięki uruchomionej szerokiej akcji informacyjnej Zarządu Transportu Metropolitalnego.

W internecie i w terenie – informacje na wyciągnięcie ręki

Jak przy każdej dużej zmianie w organizacji komunikacji zbiorowej, ZTM intensyfikuje działania informacyjne. Na stronie internetowej rj.metropoliaztm.pl dostępne są specjalne komunikaty, w których szczegółowo opisane zostały wszystkie modyfikacje z podziałem na linie. Na bieżąco ze zmianami można też zapoznawać się w mediach społecznościowych, chociażby na profilu „Zarząd Transportu Metropolitalnego ALERT”, gdzie dyspozytorzy w kontakcie z operatorami zamieszczają najaktualniejsze informacje.

W trosce o dostarczenie pasażerom kompletnych informacji Zarząd Transportu Metropolitalnego wdraża też działania w terenie. Na przystankach pojawiły się komunikaty, rozkłady jazdy, mapy i schematy graficznie ukazujące organizację ruchu. Ze zmianami będą mogli zapoznać się także użytkownicy automatów biletowych, które wyświetlą odpowiedne komunikaty. Wykorzystane zostaną też elektroniczne tablice przy przystankach pokazujące czasy odjazdów poszczególnych linii w czasie rzeczywistym (System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej). W kilkunastu miejscach objętych największymi zmianami, pomocą będą służyć informatorzy terenowi. Będzie można ich spotkać m.in. na przystankach: Katowice Plac Miarki, Katowice Aleja Korfantego, Zawodzie Centrum Przesiadkowe, Zabrze Goethego, Gliwice Dworcowa, Wesoła Rynek. Niezmienne, całą dobę, 7 dni w tygodniu, do dyspozycji pasażerów pozostaje także infolinia ZTM, która działa pod numerem 800 16 30 30. – Zachęcamy do korzystania z tak wielu rozmaitych kanałów informacji oraz do wcześniejszego planowania podróży – dodaje Wawrzaszek.