Mieszkasz w Ornontowicach – rozlicz tu PIT i dołóż swój wkład do rozwoju naszej Gminy!

Grafika PIT-37.

● Jeśli faktycznie mieszkasz w Ornontowicach, nawet mimo braku zameldowania, a PIT rozliczysz poza naszą Gminą, to Twój podatek nie wróci do naszej Gminy oraz nie wróci do Ciebie!

●Żeby rozliczyć PIT w naszej Gminie, należy złożyć deklarację podatkową za dany rok w Urzędzie Skarbowym w Mikołowie i wpisać miejsce zamieszkania: ORNONTOWICE.

● Nie trzeba zmieniać miejsca zameldowania  – wystarczy mieszkać w Ornontowicach i chcieć, aby podatki zostały w miejscu codziennego życia.

● Podatek zostanie wykorzystany na wydatki oświatowe, kulturalne, infrastrukturalne, transportowe, komunikacyjne, wodno-kanalizacyjne, drogi i chodniki oraz inne niezbędne inwestycje gminne.

● Więcej pieniędzy w gminnym budżecie to zwiększona ilość zrealizowanych inwestycji i więcej środków przeznaczonych przez Gminę dla nas – MIESZKAŃCÓW ORNONTOWIC!

Roczny podatek dochodowy od osób fizycznych (mieszkańców) nie trafia w całości do skarbu państwa. Aż 38,40% zostaje przekazana do danej gminy, w której został rozliczony. Dlatego Wójt Gminy gorąco zachęca do rozliczeń deklaracji podatkowych mieszkańców Ornontowic zgodnie z miejscem zamieszkania. Jeśli miejsce zamieszkania jest różne od miejsca zameldowania, to miejsce zamieszkania ma priorytetowe znaczenie. Za 2022 rok należy rozliczyć się w urzędzie skarbowym właściwym dla danej lokalizacji, gdy przebywało się w tym miejscu na dzień 31 grudnia 2022 roku. Zmiana urzędu skarbowego jest bardzo prosta – wystarczy podać w formularzu PIT faktyczny adres zamieszkania oraz wskazać dane właściwego miejscowo urzędu skarbowego. W każdej chwili można także wypełnić formularz ZAP-3.